Brak komentarzy

Czarna porzeczka – aromatyczny owoc o wielu zastosowaniach

Wybierając się do drogerii bądź przeglądając ofertę perfumerii internetowej np. https://esentire.pl naszym oczom ukaże się mnóstwo kolorowych flakonów, skrywających ciekawe i interesujące wnętrze. Grup zapachowych jest naprawdę sporo. Możemy się chociażby spotkać z perfumami kwiatowymi, szyprowymi, korzennymi, drzewnymi, aldehydowymi czy owocowymi. Te ostatnie stale cieszą się sporą popularnością. Są uniwersalne, dodają nam świeżości i chęci do działania.
Kompozycje zapachowe mogą zawierać różne owoce – te mniej i bardziej nam znane. W dzisiejszym artykule pod lupę bierzemy czarną porzeczkę. Wyjaśniamy, czym wyróżnia się jej zapach i gdzie znajduje swoje zastosowanie.

Jak pachnie czarna porzeczka?

Na samym początku, warto wspomnieć o wykorzystaniu porzeczki w przemyśle perfumeryjnym. Do tworzenia kompozycji zapachowych stosuje się absolut czarnej porzeczki. Pozyskiwany on jest z pąków rośliny. Należy jednak zaznaczyć, że bardzo często jest on zastępowany składnikami syntetycznymi. W aromacie czarnej porzeczki wyczuwa się korzenno-owocową nutę. Ponad to zapach jest świeży oraz cierpki. Jeśli chodzi o porównanie z syntetycznymi zamiennikami, jest on od nich znacznie delikatniejszy i bardziej zieleńszy. Zapach czarnej porzeczki idealnie współgra z aromatami mchu dębowego, cytrusów, jaśminu czy róży.

Z liści porzeczki przygotowuje się napary i parzy się z nich herbatę. Przyprawia się również nimi różnego rodzaju marynaty. Owoce czarnej porzeczki doskonale sprawdzają się w dżemach, konfiturach, sokach, winach czy cukierkach.

Czarna porzeczka wykorzystywana jest również w kosmetyce. Wiele produktów zawiera ją w swoim składzie. Wymienić tu można chociażby kremy, maseczki czy peelingi. Doskonale wpływa na kondycję naszej skóry i przyśpiesza proces jej odnowy.

Oprócz tego czarna porzeczka posiada również właściwości lecznicze. Poprawia pracę układu trawiennego i stosowana jest jako środek leczniczy w przypadku miażdżycy. Oprócz tego wykorzystywana jest przy problemach z nerkami.