Brak komentarzy

Dlaczego boimy się dentysty i co nam przez to grozi?

Polacy obawiają się wizyt u dentysty jak ognia. Większość z nas odwiedza stomatologa dopiero wówczas, kiedy zęby zaczynają boleć lub, co gorsza, wypadać. Na szczęście młode pokolenie zaczyna dostrzegać konieczność regularnych wizyt u dentysty, dzięki którym można uniknąć wielu nieprzyjemnych i bolesnych zabiegów.

Czego się obawiamy?

Większość z nas strach wyniosła z dzieciństwa. Może była to wina rodziców, którzy zbyt rzadko wybierali się z dziećmi do stomatologa, a może strach przed bólem i borowaniem. Jeszcze kilkanaście lat temu znieczulenia miejscowe nie były tak popularne jak obecnie, dlatego stosowało się je przy większych ubytkach. Złe doświadczenia związane z bólem i nieprzyjemnościami mogły zostawiać traumę, którą ciężko jest pokonać. Leczenie zębów nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego strach przed bolesnymi zabiegami zwycięża i wielu Polaków dentystę odwiedza tylko z musu. Periodontolog ma przez to pełne ręce roboty, nie tylko lecząc zaniedbane zęby, ale również szereg chorób przyzębia.

Czym grozi unikanie stomatologa?

Unikanie wizyt nie przyniesie niczego dobrego. W każdym mieście takim jak Kraków, Warszawa, ale i w znacznie mniejszych miasteczkach znajdziemy gabinety stomatologiczne. Wiele z nich ma podpisaną umowę z NFZ, przez co leczenie zębów nic nie kosztuje. Zaniedbanie ich prowadzi do próchnicy, która może bardzo szybko objąć cały ząb, a także jego sąsiadów. Próchnica to choroba, która nieleczona będzie wiązała się z ogromnym bólem – początkowo niewielki ubytek, który można łatwo wyleczyć, z czasem będzie wymagał leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji. Nie wspominając już o wyglądzie chorych zębów oraz o nieświeżym oddechu. Periodontologia wskazuje, że rzadkie wizyty u stomatologa to także szereg chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Szczególnie niebezpieczna jest paradontoza, czyli przewlekła choroba atakująca dziąsła i tkanki okalające zęby. Podstawową przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i właśnie unikanie wizyt u stomatologa.

Jak się leczyć?

Wielu z nas doskwiera paradontoza. Leczenie to stosunkowo trudny proces, dlatego najlepsza jest profilaktyka. Podczas terapii ważne jest usunięcie kamienia nazębnego, wyleczenie ubytków i zabezpieczenie płytki przed ponownym pojawianiem się osadu. Podczas wizyty u stomatologa, pacjent zostaje dokładnie poinstruowany odnośnie tego, w jaki sposób utrzymać odpowiedni poziom higieny, by zapobiec nawrotowi choroby. Przy bardziej zaawansowanej paradontozie, dodatkowo stosuje się oczyszczanie kieszonek zębowych.