Brak komentarzy

Licówki – doskonały uśmiech

Doskonały uśmiech, piękne białe i równe zęby w zaledwie kilka wizyt u stomatologa. Brzmi jak bajka, ale dzisiaj to jest możliwe. Od kilku lat gwiazdy Hollywood dokładnie w ten sposób osiągają swój perfekcyjny uśmiech. Metoda ta jest znacznie szybsza od aparatu ortodontycznego, a efekt białych zębów utrzymuję się znacznie dłużej. Jednak metoda nie pozostaje bez wad, z pewnością znacznym ograniczeniem dla wielu ludzi jest cena, chociaż efekt, jaki można osiągnąć jest tego warty.

Aby dobrze zrozumieć, na czym polega zabieg założenia licówek, najpierw trzeba zorientować się, czym one są. Licówki to nakładki na zęby, najczęściej porcelanowe, które zostają nałożone bezpośrednio na zęby, można zatem powiedzieć, że jest to forma nakładki. Obecnie w większości gabinetów, dobrze wyposażonych w asortyment dla stomatologów jest możliwość wykonania takiego zabiegu. Pomimo tego, wykwalifikowanego specjalistę znaleźć trudno, zwłaszcza dlatego, że oprócz odpowiednich umiejętności technicznych, potrzeba zmysłu estetycznego, którego nie można nabyć, a jedynie podciągnąć swoje umiejętności.

Decydując się na założenie licówek trzeba liczyć się z tym, że będzie to decyzja na całe życie. Licówek nie można zdjąć z tej przyczyny, że aby można było je w ogóle założyć, trzeba spiłować około 0,5 mm szkliwa z naturalnych zębów. Stanowi to na tyle dużą warstwę, że nasz organizm nie jest w stanie obudować tak dużej ilości szkliwa. Mimo tego, że licówki nie szkodzą naszemu zdrowiu, to należy przemyśleć tę decyzję.

Licówki dla każdego?

To czy stomatolog zdecyduje się na podjęcie zabiegu założenia licówek zależy w dużej mierze od kondycji zębów. Poważnie wady zgryzu, które nie są tylko kwestią estetyki uniemożliwiają założenie licówek. Próchnica również, lecz tę można wyleczyć i wtedy nie będzie stanowiła dalszej przeszkody w wykonaniu zabiegu. Obecnie dostępne na rynku materiały dla stomatologów pozwalają na skutecznie zniwelowanie wielu wad, które mogłyby być przeszkodą dla założenia licówek.

Podczas wizyty, na której dentysta będzie objaśniał, jak zostanie przeprowadzony zabieg, należy zwrócić szczególną uwagę na etapy, na jakie zostanie podzielony zabieg. Każdy stomatolog z pewnością je wyjaśni, jednak warto przygotować się na to, co powie, zanim pójdziemy na wizytę.

Pierwsza wizyta będzie ograniczała się do usunięcie próchnicy w miejscach, które będą tego wymagały oraz zostanie przedstawiony szczegółowy plan na dalsze etapy pracy. Kolejna wizyta będzie wiązała się z pobraniem wycisku, który pozwoli na odlanie wstępnego modelu, na którym możliwa będzie praca i wprowadzanie potrzebnych poprawek. Model, który zostanie stworzony, będzie można założyć i przez kilka dni sprawdzić, jak czujemy się w nowym wizerunku. Jeśli zmiany w jakiś sposób nam przeszkadzają lub po prostu źle się z nimi czujemy, należy obowiązkowe zgłosić swoje uwagi stomatologowi, który będzie mógł nanieść niezbędne poprawki. Ostatni etap to zacementowanie licówek i radość z uzyskanego efektu.

Zdjęcie Zaprojektowane przez Freepik